מועדון אתלטיקו מדריד

קלוב אתלטיקו דה מדריד (בספרדית: Club Atlético de Madrid) היא קבוצת כדורגל ספרדית מהעיר מדריד. הקבוצה נוסדה ב-26 באפריל 1903 ומשחקת בליגת העל הספרדית. הקבוצה זכתה 10 פעמים באליפות הליגה הספרדית ו-10 פעמים בגביע המלך. כמו כן, לזכותה של הקבוצה זכייה בגביע אירופה למחזיקות גביע (1962), שתי זכיות בליגה האירופית (2010, 2012) וזכייה אחת בגביע הביניבשתי (1974). היא הפסידה שלוש פעמים בגמר גביע אירופה וליגת האלופות (1974, 2014, 2016).

היסטוריה

אתלטיקו מדריד נוסדה בתאריך ה-26 באפריל 1903, על ידי שלושה סטודנטים ממוצא בסקי שהתגוררו במדריד. מייסדים אלו ראו במועדון החדש קבוצת בת של אתלטיק בילבאו, קבוצת הילדות שלהם, ולכן בשנותיו הראשונות של המועדון מדי הקבוצה היו בצבע כחול-לבן בדומה למדיה של אתלטיק בילבאו דאז. בשנת 1904 הצטרפו אליהם חברים שפרשו מריאל מדריד. ב-1911 שינתה הקבוצה את מדיה לצבעים הנוכחיים, אדומים-לבנים. המדים באותה תקופה יוצרו ממזרנים ישנים. רבים מאמינים כי הסיבה לשנות את צבע המדים היא כלכלית: באותה תקופה, המזרנים הישנים היו בצבע אדום-לבן והיה הכי פשוט להשתמש בבדים הישנים של המזרנים להכנת המדים. זו הסיבה שדבק בקבוצה הכינוי Los Colchoneros - יצרני המזרנים. הסבר אחר שניתן לשינוי צבעי הקבוצה הוא שכמו אתלטיק בילבאו גם אתלטיקו מדריד רכשו מדים כחולים-לבנים מקבוצת בלקברן רוברס האנגלית. חואניטו אלורדיי, שחקן הקבוצה וחבר במועצת המנהלים של אתלטיקו, נשלח לאנגליה כדי לרכוש מדים מבלקברן, אך לאחר שלא מצא מדים אלו, קנה במקומם מדים מקבוצת סנדרלנד, שמדיה הם אדומים-לבנים. אתלטיקו מדריד החליטה לאמץ את החולצה האדומה-לבנה, אך השאירו את המכנסיים הכחולים.

המנון הקבוצה

בשנת 1920 נכתב השיר המוכר הראשון על אתלטיקו מדריד, שהיה בשימוש על ידי אוהדי הקבוצה באותם זמנים. בשנת 1947 נכתב שיר נוסף, הפעם לכבוד השתחררות הקבוצה מהשם "אוויאסיון" שציווה על הקבוצה פרנסיסקו פרנקו להשתמש בו.ההמנון הרשמי של אתלטיקו מדריד נכתב בשנת 1974, על ידי צמד המוזיקאים אוהדי הקבוצה, חוסה אגילר גרנדוס ואנחל גרנדוס גרסיה. ההמנון נקרא "Himno del Metropolitano" ("ההמנון של המטרופוליטנו").לרגל חגיגות המאה של המועדון, בשנת 2003, הזמר חואקין סבינה, אוהד מוכר של אתלטיקו, חיבר שיר בשם "Motivos de un Sentimiento" ("סיבות של תחושה"), שמאז נחשב כ"המנון המאה", יחד עם ההמנון המקורי משנת 1974. את הלחן לשירו של סבינה כתב פאצו וארונה. סבינה אף הקליט את השיר, כאשר בשיר יש מושמעים קולות רקע של קהל אוהדי אתלטיקו מדריד.

סמל הקבוצה

במשך ההיסטוריה היו לאתלטיקו מדריד סמלים רבים שהתחלפו עם השנים. צורתו של הסמל שמשמש את הקבוצה עד כה נבחרה בשנת 1947, ומאז לא נעשו בו שינויים משמעותיים. בסמל הנוכחי, בצד השמאלי העליון, נמצא סמל העיר מדריד, כאשר שאר הסמל הוא צבעי הקבוצה. הסמל ממוסגר בצבע צהוב-זהוב. מאפייני הסמל הם:צורת מגן - זאת על מנת להדגיש את חוזקה של הקבוצה.הדוב ועץ התות הצד השמאלי העליון מכיל את סמל העיר מדריד. מקור סמל זה הוא עוד מהמאה ה-13, והוא נוצר בגלל כמות הדובים הרבה שהייתה חייה באזור מדריד, ועצי התות הרבים שצמחו שם.שבעת הכוכבים במסגרת הכחולה שמקיפה את סמל הדוב ועצי התות, נמצאים גם בסמל העיר מדריד ולקוחים מדגל ההקהילה האוטונומית מדריד.פסים אדומים ולבנים כמדי הקבוצה.

כתבות מאתרים מובילים