ניו יורק ניקס

ניו יורק ניקרבוקרס (באנגלית: New York Knickerbockers), או בקיצור הניקס, היא קבוצת כדורסל המשחקת בליגת ה-NBA ואחת משתי הקבוצות הכדורסל היחידות בליגה שקיימות מיום היווסדה ומשחקות באותן ערים, כאשר השנייה היא בוסטון סלטיקס. הקבוצה משחקת באולם מדיסון סקוור גארדן הממוקם במנהטן, ניו יורק.הניקס זכו עד היום בשתי אליפויות NBA, הראשונה ב-1970 והשנייה ב-1973, בנוסף הגיעו הניקס מספר פעמים למעמד הגמר אך הפסידו בהם. הם הגיעו לגמר ב-1994 וב-1999 והפסידו ליוסטון רוקטס ולסן אנטוניו ספרס, בהתאמה.

היסטוריה

משחקם הראשון של הניקרבוקרס בליגת ה-BAA התרחש ב-1 בנובמבר 1946, נגד טורונטו האסקיס. המשחק התרחש באולם מייפל ליף גארדנס, ובו ניצחו הניקס 68-66. הניקס הפכו לקבוצה הראשונה שבשורותיה שיחק שחקן שאינו לבן, כשהשחקן וואטרו מיסאקה הצטרף לקבוצה ב-1947. המאמן הראשון של הניקס היה ניל קוהלן. בתחילת העשור הראשון של ליגת ה-NBA הניקס הגיעו לשלושה גמרים רצופים בין השנים 1951-1953, וכובדו על ידי שחקני כדורסל ואוהדים. בהמשך העשור הניקס הגיעו לפלייאוף רק 3 פעמים.הניקס הפכו לקבוצה הראשונה שהחתימו שחקן אפרו-אמריקאי, נתניאל קליפטון ב-1950. אף על פי שקליפטון חתם ראשון, האפרו-אמריקאי הראשון ששיחק היה ארל לויד. באותה שנה נבחר האפרו-אמריקאי הראשון בדראפט על ידי בוסטון סלטיקס, צאק קופר.

פירוש השם

הפירוש המילולי של המילה "ניקרבוקרס" הוא מכנסיים קצרים שמגיעים עד מתחת לברך. מכנסיים אלו הפכו מזוהים עם המתיישבים ההולנדים הראשונים, שהגיעו לניו יורק (אז ניו אמסטרדם) במאה ה-17, ודבקו באופנה המיושנת, גם כשעלה קרנם של המכנסיים הארוכים והלא מגולגלים.בסוף המאה ה-19 ותחילת ה-20, הכינוי הוצג בצורה חזותית באמצעות הדמות "אבא ניקרבוקר" שגם היה הסמל הראשון של הקבוצה.למרות זיהויה המוחלט של קבוצת הכדורסל עם השם, כ- 100 שנה לפני שהוקמו ה"ניקס" של היום, הוקמה קבוצת בייסבול בעלת שם זהה. קבוצה זו, ששיחקה במנהטן ועברה לאחר שנה לניו גרזי, הייתה קבוצת הבייסבול המאורגנת הראשונה אי פעם.

כתבות מאתרים מובילים