בוסטון סלטיקס

בוסטון סלטיקס (באנגלית: Boston Celtics) היא קבוצת כדורסל אמריקאית מהעיר בוסטון המשחקת בליגת ה-NBA, והיא אחת משתי הקבוצות שנותרו עם הקמת ה-NBA ונשארו במיקומן המקורי (השנייה היא ניו יורק ניקס). הסלטיקס היא הקבוצה המעוטרת ביותר בתולדות ה-NBA עם 17 אליפויות ו-4 סגנויות.

היסטוריה

הקבוצה הוקמה ב-1946 על ידי וולטר בראון, מנהל אולמה הביתי המיתולוגי בוסטון גארדן, ושיחקה בשלוש עונותיה הראשונות בליגת ה-BAA שהיא ליגת האב של ה-NBA. ב-1949 ליגת ה-BAA אוחדה עם ליגת ה-NBL הוותיקה אך החלשה יותר והוקמה ליגת ה-NBA. בדראפט 1950 הפכו הסלטיקס לקבוצה הראשונה שבחרה בדראפט שחקן אפרו אמריקאי, צאק קופר.בשנים הראשונות בליגת ה-NBA הסלטיקס התקשו, עד שמינו לעמדת המאמן את רד אאורבך. כשאאורבך התחיל לעבוד כמאמן לא היו לו עוזרים, והוא עשה את כל העבודות לבדו: ניהל את האימונים, חיפש כישרונות צעירים, ותכנן את מסעות משחקי החוץ של הקבוצה.הסלטיקס הייתה הקבוצה השולטת בליגה בסוף שנות ה-50 ובשנות ה-60, שבמהלכן זכו בשמונה אליפויות רצופות (1965/1966-1958/1959), וב-11 אליפויות סך הכל ב-13 עונות (1968/1969-1956/1957) בהנהגת ביל ראסל. אאורבך הוביל את הקבוצה כמאמן לתשע מהאליפויות לפני שהוחלף על ידי ראסל שהוביל אותה לשתיים נוספות כמאמן-שחקן. השחקנים הבולטים באותה תקופה (מלבד ראסל) היו הרכזים בוב קוזי וקיי סי גונס, הקלעים סם גונס וביל שרמן, הפאוור פורוורד טום היינסון והסמול פורוורד גון האבליצק.

מקור השם

את הכינוי בוסטון סלטיקס החליט להעניק מייסד הקבוצה, וולטר בראון, כדי לייצג את האוכלוסייה האירית הרבה השוכנת בבוסטון (המילה סלטיקס באנגלית מייצגת את התרבות האירית העתיקה - קלטית, הגיית המילה שובשה).

כתבות מאתרים מובילים