מועדון טוטנהאם

טוטנהאם הוטספר (באנגלית: Tottenham Hotspur) היא קבוצת כדורגל אנגלית המשחקת בפרמייר ליג. טוטנהאם נחשבת לאחד מהמועדונים המצליחים באנגליה. כינויה הנפוץ של הקבוצה הוא ספרס (עברית: התרנגולים), ומגרשה הביתי הוא אצטדיון וייט הארט ליין, שנמצא בשכונת טוטנהאם, שברובע הארינגיי הלונדוני.

היסטוריה

טוטנהאם הוטספר הייתה הקבוצה הראשונה שזכתה בדאבל האנגלי במאה ה-20, לאחר שזכתה באליפות אנגליה ובגביע ה-FA בעונת 1960/1961. בשנת 1963 הפכו הספרס למועדון הבריטי הראשון אי פעם שזוכה בתואר אירופי, גביע אירופה למחזיקות גביע. במהלך שנות ה-80, הספרס זכו במספר תארים: פעמיים בגביע ה-FA, גביע מגן הקהילה ובגביע אופ"א בעונת 1983/1984. בנוסף לכך, הקבוצה זכתה בשנת 2008 ב-גביע הפוטבול ליג, אחרי שניצחה בגמר 2-1 את היריבה העירונית צלסי לאחר הארכה. הזכייה הזו בגביע, הייתה המשך לרצף זכיותיה של טוטנהאם בתואר אחד לפחות בעשור לאורך של 6 עשורים, הישג שמחזיקות בו רק טוטנהאם ומנצסטר יונייטד.מוטו המועדון בלטינית הוא "Audere est Facere" ("להעיז זה לעשות"), וסמלו הוא תרנגול צעיר עומד על כדורגל. לקבוצה יריבות ארוכת שנים עם הקבוצה מהרובע השכן, ארסנל, והמשחקים בין הקבוצות ידועים בכינוי הדרבי של צפון לונדון.

אצטדיון

ייט הארט ליין היה במקור משתלה בבעלות מבשלת שיכר, מבשלת צרינגטונגס, אשר מוקם מאחורי בית ציבורי. בעל השטח הבין מה התשואה שיוכל לקבל אם יאפשר לטוטנהאם לשחק מאחורי הפאב שלו ואיפשר למועדון לשחק שם. הקבוצה הביאה איתה טרסה שבה השתמשו במגרשה הקודם פארק נורתמברלנד ל-2,500 צופים. נוטס קאונטי הייתה הקבוצה שהתארחה בוייט הארט ליין, במשחק ידידות שנצפה על ידי 5,000 צופים, שהכניסו לקופת המועדון 115 פאונד מרכישת כרטיסים. טוטנהאם ניצחה 4-1 בסיום המשחק. קווינס פארק ריינגרס הייתה ליריבה התחרותית הראשונה שמתארחת בוייט הארט ליין, כאשר למשחק הגיעו 11,000 צופים שחזו בטוטנהאם מנצחת 1-0.

סמל הקבוצה

מאז גמר גביע ה-FA בשנת 1901, טוטנהאם אימצה את סמל התרנגול הצעיר. הארי הוטספר (שעל שמו נקרא המועדון) היה מפורסם בשל דרבני הרכיבה שלו ובקרבות עם תרנגולים שהולבשו בדרבנות, כפי שניתן לראות בסמל הקבוצה. בשנת 1909, שחקן לשעבר של המועדון ויליאם גיימס סקוט, בנה יציקה מברונזה של תרנגול צעיר עומד על כדורגל, שניצב ביציע המערבי של מגרש הקבוצה, ומאז הצבתו תרנגול וכדור הפכו לדמויות מרכזיות בזהות המועדון.

כתבות מאתרים מובילים