במדינת ישראל בניגוד להרבה מדינות מפותחות ואף מתפתחות ,  ההימורים אינם חוקיים. חוק העונשין קובע, שארגון הימורים והשתתפות בהם כמהמר מהווה עבירה פלילית. החריגים הם מפעל הפיס (לוטו , צ'אנס) והמועצה להסדר ההימורים (טוטו , טוטו ווינר (Winner .
בפועל  אין  אפשרות מעשית לאסור השתתפות באתרי ההימורים הרבים הקיימים. אותם אתרי הימורים יושבים במדינות בהן ההימורים חוקיים, מגלגלים הון ונותנים אחוזים למדינה המארחת. אכיפת ההימורים הבלתי חוקיים קשה וכמעט בלתי אפשרית. קשה להגיע לאנשים שמהמרים בביתם דרך המחשב הפרטי, והדבר לא פרקטי. גם הטלת אחריות על בעלי האתרים נתקלת בקשיים כיוון שהם מפעילים את האתר ממקום חוקי. במידה ונדרש מספקי השירות לחסום גישה לתכני הימורים. מעבר לכל אלו, משטרת ישראל איננה מצליחה למנוע הימורים באולמות משחקים במרכז הארץ, אזי מדוע שנסבור שתצליח למונעם בעולם האינטרנט?

הכישלון של ארה"ב במאבקה נגד ההימורים באינטרנט מוכח. ארה"ב נמצאת במאבק ארוך כנגד הלגיטימציה להימורים באינטרנט וחוקקה באוקטובר 2006 את חוק "Unlawful Internet Gambling Enforcement Act". החוק מצווה על חברות אשראי לזהות ולחסום העברות כספים שהם מזהים שמועברים לחברות אתרי הימורים באינטרנט. ההצלחה כמעט לא קיימת. מומחים כלכלנים ומשפטנים חוזים שהחוק יכנס לדפי ההיסטוריה כניסיון עקר להשתלט על היקף הכספים שמתגלגל בתעשיית ההימורים המקוונים. החוק דומה לחוקים נגד אלכוהול ב"תקופת היובש" שלא הצליחו למנוע את תעשיית האלכוהול. אנליסטים כלכלנים טוענים, שכיוון שהתעשייה מגלגלת נכון מעל 50 מיליארד דולר  בשנה, ורק ממשיכה במגמת העלייה כמו שאחוז המשתתפים האמריקאים גדל בהתמדה, ברור מאליו שלחברות ההימורים יש מוטיבציה עצומה לעקוף כל חקיקה שכזו. היסטוריה של כל מודל כלכלי מוכיחה, שהרצון לעשות כסף, תמיד גובר על הרצון למנוע כסף. אם יש ביקוש, יש גם היצע.

ארה"ב נמצאת לבדה במאבק זה. מספר לא מבוטל של מדינות  הפכו את ההימורים באינטרנט לחוקיים. ביניהן אוסטרליה, בריטניה, האיחוד האירופאי, ועוד. ההימורים במדינות אלו  מוסדרים באופן חוקי לחלוטין וממוסים באופן מלא כמו כל עסק אחר.

 המודל הבריטי הוכיח את עצמו כמודל הנכון והראוי ביותר ללכת בו. בריטניה היא המדינה היחידה שבה גם הממשלה מתערבת בהסדרת תעשיית ההימורים הוירטואליים, והיא החליטה להטיל את האחריות למניעת הסכנות על הגוף המפעיל – אתרי ההימורים עצמם, בעלי הכיס העמוק, שיעשו הכול כדי שיתנו להם להמשיך לפעול – גם אם זה להקשות על משתמשים בכניסה לאתר ע"י דרישת מסמכים מזהים, טכנולוגיה מתקדמת שתוכל לזהות מהמרים כפייתיים, הגבלת סכומי ההימור , גישה להימורי קטינים, וסכנת המהמרים הכפייתיים.
למתנגדים שיעלו את שאלת המוסריות, ואת הירידה במוסר לעבודה, יש להפנות את  השאלה מהן המטרות המועילות בהן ראוי לאדם להעסיק את עצמו !?.  החברה הליברלית שאנו חיים בה כיום מתאפיינת בכך שאין אנו מכתיבים לפרט כיצד ואיך ראוי לו לנצל את זמנו וממונו. עפ"י האידיאל הליברלי, ספק אם לפי טיעון זה ראוי שהחברה תאסור על עיסוק בהימורים על מנת לחייב את הפרט להשקיע משאביו בעיסוקים מועילים יותר. יש לשאול עד כמה, ובאילו נסיבות, ניתן וראוי לחברה להגביל עיסוק הפוגע בתפיסות מוסריות וראויות. בימינו, השאיפה להתעשרות מהירה, לא רק שאיננה מילת גנאי, אלא שהינה אף תמצית התקוות והשאיפות של מיטב הנוער. לטוב ולרע, הטיעון כי דווקא האיסור על הימורים בחוק מיועד לחזק את עקרונות המוסר הללו, תלוש מהמציאות. בנוסף, קשה לקבל ברצינות את הטענה שהגנת מוסר העבודה עומדת לנגד עיני המדינה בהטלת איסור על הימורים שעה שהיא עצמה פוגעת בעקרונות אלה ע"י מפעלי ההימורים החוקיים.

ומעבר לכל אלו, האיסור על הימורים רק יגרום לנזקים יותר חמורים. שוב, בהימורים ממוסדים יש לנו שליטה על המהמרים, וניתן לנסות לצמצם את הנזקים. בהימורים לא ממוסדים, הנזק לציבור גדול הרבה יותר.

עדיף להסדיר ולתת גם לתופעה שעלולה להיות שלילית לגיטימציה ולהגבילה בצורה שתוכל להיות מבוקרת כראוי. יש לקבל את העובדה שזהו עידן האינטרנט, ולהעתיק אלינו את המודל שמתמודד עם התופעה בצורה הטובה ביותר – המודל הבריטי. נרצה או לא נרצה, זהו הכיוון שאליו העתיד הולך ועלינו להשלים עם כך.

שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל [email protected]

תגובות גולשים

מאמרים

אתר בנקרים מביא למשתמשים מאמרים הקשורים באופן ישיר ועקיף להימורי הווינר בארץ ובעולם

כתבות אחרונות

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

הצטרף לרשימת התפוצה וקבל עדכונים בזמן אמת לכתובת הדוא"ל שלך.

הרשמה לניוזלטרס